Článek

Místopředseda KČ vystoupil na Radiožurnálu

Na rozhlasové stanici ČRo1 Radiožurnál vystoupil v pátek 29. dubna místopředseda Koruny České (Monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska), Radim Špaček spolu s politologem a publicistou Alexandrem Tomským v pořadu Ozvěny dne, který se věnoval britské královské svatbě. Alexander Tomský se sám označil za monarchistu a poukázal na to, že monarchie nemusí být v rozporu s demokracií, což nám právě britská královská rodina ukazuje. Připomněl, že už G. K. Chesterton říkal, že demokracie bez živoucí tradice je šedivá, nebarevná, otravná. Právě fungující monarchie však jako symbol kontinuity a tradice funguje lépe než mrtvé korunovační klenoty; v republikánském zřízení není nic, co by mohlo tuto funkci monarchie nahradit.

Radim Špaček poukázal na to, že vnímání monarchie jako něčeho zastaralého je sice přítomné ve střední Evropě, kde byly monarchie po první světové válce zrušeny, ale ve Velké Británii je monarchie většinou lidí vnímána jako velmi živá instituce. Navíc je důležitý až mystický význam, který monarchie má.

 Význam královské svatby diskutující zdůvodnili mimo jiné tím, že členové královské rodiny jsou běžným lidem prostě blízcí. A tak jako člověk rád oslaví svatbu svého přítele, většina lidí s radostí oslavila svatbu spolu s britským princem.

samotný rozhovor s Radimem Špačkem a Alexandrem Tomským si můžete poslechnout ZDE. Začíná v čase 28:50

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: