V televizi CNN Prima News byl dnes hostem pořadu Interview Pavlíny Vintrové JCKV Karel Habsbursko-Lotrinský. Jak uvádí oficiální anotace, kdyby dnes existovala rakouská monarchie, byl by českým panovníkem. A to zřejmě se jménem Karel IV. Český. Jaké to je žít s tímto jménem? Jak vnímá současnou Evropu?
Přišla řeč samozřejmě také na monarchii a na cenný dárek od českých monarchistů k jeho 60. narozeninám.
V krátké reportáži byla připomenuta replika Svatováclavské koruny, kterou nechali díky veřejné sbírce vyrobit čeští monarchisté jako dar pro následníka trůnu. Podrobnosti předání daru jsou momentálně vzhledem k epidemiologické situaci nejisté, ačkoli se plánuje předání koruny v Praze při nejbližší vhodné příležitosti.
Arcivévoda Karel, který trvale žije v Rakousku, hovořil o svém vztahu k Českým zemím. Zmíneil, že tu má mnohé přátele, se kterými je v kontaktu, i když vzhledem k současné situaci s lítostí přiznal, že už tu více než rok osobně nebyl.
Na otázku, jak se žije se jménem Habsburg, připomněl, že se jedná o jméno, které má stále pro střední Evropu velký význam jako symbol tradic a společné historie středoevropských národů. Samozřejmě, že jméno přináší i negativní reakce – zmínil mimo jiné spor o používání celého jména „Karl von Habsburg“ v názvu své internetové stránky – ktreré však zpravidla bere s humorem.
Hovořil dále o svých dětech a vysvětlil, že ačkoli mají své vlastní zájmy a kariéry v různých oblastech (Ferdinand je úspěšný automobilový závodník, Eleonora v oblasti módního návrhářství, Gloria se zaměřuje na mezinárodní vztahy, především oblast Blízkého východu), v rodině se dbá na to, aby měly přehled o politice, takže jsou také vždy ochotny převzít úkoly spojené se zastupováním rodiny, je-li to třeba. Členové rodu tedy nemusejí nutně být profesionálními politiky, ale je důležité, aby neztratili kontakt s minulostí.
Arcivévoda Karel je předseda Panevropského hnutí v Rakousku a v minulosti byl stejně jako jeho otec i europoslancem, otázka evropské spolupráce je tedy ústředním tématem jeho politických aktivit, což ostatně nedávno u příležitosti svých 60. narozenin velmi výmluvně přednesl ve své řeči o budoucnosti Evropy. V rozhovoru uvedl, že sám sebe považuje za Evropana, jehož domovem je především střední Evropa. Jeho cílem je napomoci tomu, aby Evropa hovořila ve světě jednotným hlasem a efektivně tak hájila své zájmy. To je významné poučení inspirované dobrou znalostí historie. Evropa samozřejmě má své chyby, mnoho věcí ve spolupráci nefunguje dobře, ale často se ukazuje, že řešení na evropské úrovni jsou efektivnější, než když se každý národní stát snaží udělat si věci po svém (jak se ukázalo v nedávné době napřílad při zajišťování vakcín proti koronaviru).
Problémem současné evropské politiky je, že jí chybí státníci a inspirující osobnosti – k tomu arcivévoda Karel připomněl citát Williama S. Schlamma: Pro provádění vnitřní politiky potřebujeme dobré účetní, pro zahraniční politiku státníky.
Rozhovor se nemohl vyhnout ani tématu koronavirové pandemie. Arcivévoda, který sám nemoc prodělal už v březnu 2020, zhodnotil zvládnutí krize ve svém domovském Rakousku jako dosud poměrně úspěšné. K vývoji v Česku se vyjádřil velmi diplomaticky a zdůraznil, že i v těžké situaci je třeba vždy usilovat o udržení dobrých vztahů.
Na samém závěru rozhovoru pak přišlo na řadu téma monarchie, na něž bohužel už nezbylo mnoho času. Arcivévoda Karel uvedl, že pro něho samotného je hlavní prioritou evropská spolupráce a posílení Evropy jako prostoru svobody, zatímco monarchie a její možné obnovení není pro něj osobně prioritním tématem. Přesto neopomněl přiblížit jednu z významných předností monarchie jako státní formy: Návrat monarchie by přinesl něco, o co lidé velmi stojí a v republikách se toho příliš nedostává, a to je kontinuita a stabilita.
Na webu CNN Prima News se můžete podívat na videozáznam nebo na článek, který shrnuje informace z rozhovoru.