S politováním informujeme, že dne 15. dubna 2021 nás opustil monarchista a kandidát za Korunu Českou do Senátu z roku 2018, p. PaedDr. Mgr. Augustin Karel Andrle Sylor. Čest jeho památce!
Augustin Karel Andrle Sylor se narodil 25. října 1946 v Náchodě, jeho život byl však celoživotně spjat s vysokomýtským regionem. Roku 1973 se oženil, s manželkou Marií měli čtyři děti: Richard, Gabriela, Klára a Ondřej. Druhé příjmení Sylor pochází od předka Antona Karla Andrle von Sylor, který v roce 1867 byl císařem Františkem Josefem I. povýšen do šlechtického stavu.
Na vysokou školu nebyl nejdříve přijat kvůli špatnému kádrovému profilu. Nicméně sportovní duch radil nevzdávat se a na pedagogickou fakultu se později dostal. V letech 1968-1970 vedl jako student stávku proti okupaci státu. V roce 1970 absolvoval na UK Praha-Fakulta tělesné výchovy a sportu.
V roce 1973 byl na hodinu z politických důvodů (během letní brigády pochválil pád komunistického režimu v Chile) vyhozen z práce učitele na odborném učilišti Karosa Vysoké Mýto. Následovalo období perzekuce. Pracoval jako hromosvodář, zámečník atd.
V roce 1981 nastoupil jako vedoucí střediska plavecké výuky na Krytém bazénu ve Vysokém Mýtě. Tehdy si stanovil nemalý cíl – proslavit vysokomýtský bazén – což se mu v 90. letech skutečně povedlo. Působil zde až do roku 2013, tedy 32 let. V letech 1990 do 2012 zastával funkci trenéra juniorů ČR v plavání a spolu se svým oddílem sbíral jedno ocenění za druhým. Jako první na světě v letech 1992 až 1996 přeplaval úžiny Gibraltar, Suez a Bospor, které oddělují jednotlivé kontinenty.
Andrle se hlásil k monarchistickému přesvědčení, razil myšlenku návratu českých zemí k historickým kořenům a změny České republiky na parlamentní monarchií západoevropského typu.
V roce 2006 vstoupil do komunální politiky, nejprve za ČSSD. Dvě volební období, v letech 2006–2014 působil jako zastupitel města Vysokého Mýta. Od roku 2013 do roku 2017 byl poslancem Parlamentu Poslanecké sněmovny jako nestraník za hnutí Úsvit. Jako poslanec inicioval a prosadil bezplatnou povinnou plaveckou výuku žáků ZŠ včetně dopravy. V Poslanecké sněmovně byl předsedou Podvýboru pro heraldiku a vexiologii a místopředsedou Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Pracoval také v podvýborech pro kulturu, státní vyznamenání a tělovýchovu a sport. Na jeho působení vzpomenula například tehdější ministryně školství Kateřina Valachová: Moc mne zasáhla zpráva o úmrtí Augustina Andrleho, poslance z doby, kdy jsem byla ministryní, monarchisty, sportovce, trenéra. Spolu jsme prosadili školní plavání. Byl renesanční osobností a bude chybět této zemi, pro kterou vykonal obrovské věci.
Roku 2018 se pokusil na své působení v poslanecké sněmovně navázat kandidaturou do senátu a jakožto monarchista tehdy kandidoval za Korunu Českou; do horní komory parlamentu se neprobojoval.
Inicioval zhotovení soch českých panovníků. V roce 2012 sochu krále Přemysla II. Otakara ve Vysokém Mýtě. V roce 2016 sochu královny Elišky Přemyslovny v Karolínu v Praze. V roce 2018 další sochu krále Přemysla II. Otakara, tentokráte v městě Marchegg v Rakousku.
Od roku 2008 byl velitelem, komturem a rytířem Východočeské komendy Vojenského špitálního řádu svatého Lazara Jeruzalémského. Založil Nadační fond Elišky Přemyslovny, který každoročně uděluje Řád Elišky Přemyslovny ženám působícím v oblasti společenského života.
Vydal několik historických knih o Vysokém Mýtě a okolí (Osobnosti města Vysokého Mýta, Města a obce vysokomýtska, Mezi třemi kontinenty, Šlechtické rody ve Vysokém Mýtě, Hejtmani kraje Chrudim). Angažoval se při dokončení oprav kostela v obci Radhošť na Orlickoústecku a kostela sv. Petra a Pavla ve Slatině u Vysokého Mýta.
Poslední rozloučení proběhne 23. dubna v 11 hodin v kostele svatého Jiří v Radhošti u Vysokého Mýta.
Webová stránka senátní kandidatury za Korunu Českou ve volbách roku 2018
Augustin Karel Andrle Sylor na webu Příběh našich sousedů
Zprávy z médií: