Dnes si připomínáme 98. výročí úmrtí posledního českého krále Karla I., jehož památka je zvláště vzhledem k současné epidemii neobyčejně aktuální, jak nedávno napsal historik Charles Coulombe. K tomuto výročí byl o Karlovi I. vysílán také zajímavý rozhlasový pořad z cyklu Jak to bylo doopravdy, jehož hostem byl historik Jiří Pernes.
V pořadu jsou líčeny různé momenty kdy se jeho život úzce spojil s Českými zeměmi, jako byl pobyt v Praze v dětství, vojenská služba v Chudeřicích u Bíliny a ve Staré Boleslavi, studium na pražské univerzitě, setkání s budoucí manželkou Zitou ve Františkových Lázních nebo zakoupení zámku v Brandýse nad Labem, v němž hodlal pobývat i po válce. Jiří Pernes připomíná vztah Karla I. především k Brandýsu a jeho zapojení do společenského života v době jeho pobytu, ale také vřelý vztah a oddanost místních obyvatel k budoucímu císaři.
Karla I. sice neidealizuje a kriticky hodnotí jeho nepřipravenost zhostit se úspěšně vlády v nesmírně těžké době a neúspěch ve snaze vyvést svouříši včas z ničivé války a vylepšit vztahy mezi svými narody, na druhou stranu však zdůrazňuje jeho silné spojení s Českými zeměmi: Císař Karel měl velmi hřejivý, řekl bych vřelý vztah k Čechám. Prožil zde vojenská i studentská léta, poznal zde svou ženu a dokonce si v roce 1917 koupil brandýský zámek, kam se chtěl po skončení války uchýlit.
Článek a pořad k poslechu z archivu najdete na webu ČRo Plus