Článek

Info.cz: Za královnu a za vlast! K čemu je dobrá monarchie

Na webu info.cz vyšel zajímavý komentář Martina Kováře, který výstižně shrhuje význam britské monarchie zosobněné královnou Alžbětou II. a důvody její trvalé popularity. Mimo jiné tak dobře vystihuje přesně to, co nám zde dnes chybí.

Funkcí, jež královna Alžběta II. v dnešní Velké Británii zastává, je hned několik. V první řadě je formální hlavou státu, což platí nejen o Spojeném království, nýbrž i o dalších šestnácti nezávislých zemích (včetně Kanady, Austrálie, Nového Zélandu, Jamajky či Baham). Kromě toho stojí v čele anglikánské církve. (…) Stejně důležité jako tyto funkce, úřady a z nich vyplývající povinnosti je již výše naznačený, nepopiratelný fakt, že se Alžběta II. těší mimořádné úctě a – nijak nepřeháním – lásce ze strany většiny obyvatel Británie. K důvodům, kterých je celá řada, patří nejen to, že i ve vysokém věku s obdivuhodnou důstojností zvládá všechno, co souvisí s jejím postavením. Jde rovněž o to, že se v posledních letech stala jakousi „starostlivou matkou národa“, mající pochopení jak pro bohaté metrosexuály z londýnského West Endu, tak pro udřené dělníky z East Endu, pro středostavovské Brity žijící na předměstích metropole, stejně jako pro obyvatele všech dalších částí země.

(…)

Zatímco politici obecně, včetně ministerských předsedů a předsedkyň (Winstonem Churchillem počínaje a Borisem Johnsonem konče, abych uvedl alespoň ty, kteří řídili stát na počátku i v závěru Alžbětina panování), přicházejí a odcházejí, stejně jako jejich kabinety, jejich úspěchy a prohry, Alžběta II. tu s nimi zůstává. Již téměř sedmdesát let „vládne“ zemi, a třebaže si ona i její rodina, jak jsem již řekl, prošla lepšími i horšími obdobími (včetně přízně a nepřízně veřejnosti), je prostě pořád tady. Ať už je mír či válka, ať zemi trápí útoky islámských radikálů, sucho a horko anebo velká zima, ať se musí vyrovnávat s hospodářskými propady a jejich sociálními důsledky, ať Premier League vyhrají kluci z Manchesteru či z Liverpoolu, Alžběta II. (a její rodina) je jim stále nablízku.

To není vůbec málo. Britská královna a britská monarchie – to je dnes především tolik potřebná stabilita, tradice a již zmíněná jistota. Samozřejmě ztělesňuje, navzdory modernizaci, kterou v posledních dvou desetiletích prošla, též starý svět privilegií, výlučnosti (či výjimečnosti) a (nejen) sociální nadřazenosti, a samozřejmě je – pro řadu lidí – i skvělý byznys. Pro většinu Ostrovanů to ale není podstatné. Toho, co jim královna a její, respektive jejich monarchie – ať už skutečně nebo jen zdánlivě – dává, si totiž považují mnohem, mnohem víc. Především proto, když už ne pro nic jiného, je – alespoň podle mě – dobře, že existuje.

Celý článek si můžete přečíst na na webu info.cz

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: