Článek

Echo24: Mariánským sloupem to nekončí. Spolek chce vzkřísit pomník maršála Radeckého

Článek na zpravodajském Echo24 se věnuje plánům na obnovení pomníku maršála Radeckého na Malostranském náměstí, které KČ též výrazně podporuje.

Sotva utichla napjatá diskuze okolo návratu Mariánského sloupu na pražské Staroměstské náměstí, znovu se vynořila myšlenka na obnovení pomníku maršála Josefa Václava Radeckého z Radče. Socha českého šlechtice, vítěze v Bitvě národů u Lipska, stála do roku 1921 na Malostranském náměstí a s jeho místem se počítá i po plánované rekonstrukci celého prostoru. Podle architekta a předsedy spolku Jana Bárty se spuštění kampaně plánuje na duben. Očekává však, že podobně jako u diskuze o návratu Mariánského sloupu se zvedne velká vlna nevole některých kritiků.

Článek zmiňuje pozitivní postoj některých politiků k návratu pomníku, například zastupitele Jana Wolfa (KDU-ČSL) nebo náměstka primátora pro územní rozvoj Petra Hlaváčka (TOP 09), který připomíná vysokou estetickou hodnotu sochy.

Předseda spolku a zároveň člen Koruny České (někdejší člen předsednictva a český zemský hejtman) architekt Jan Bárta připomíná, že zásadní výhodou pomníku maršála Radeckého oproti Mariánskému sloupu je, že se nám zachoval neporušený originál (dnes umístěný v Lapidáriu). A spolek má též souhlas od ředitele Národního muzea Michala Lukeše k zapůjčení sochy a její okopírování. Začátek intenzivnější kampaně spolek plánuje na duben tohoto roku.

Celý článek: Echo24

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: