Článek

Seznam zprávy: Jak by si teď vedli Habsburkové na českém trůnu?

Že představa českého státu jako monarchie pod vládou Habsbursko-Lotrinského rodu už není něco nemyslitelného, dosvědčuje v posledních letech rostoucí zájem médií o téma monarchie.

Nejnověji například článek na webu Seznam Zprávy, který zcela vážně rozvíjí spekulaci o průběhu české historie po roce 1918, kdyby v čele státu stál nadále Karel I. a jeho potomci.

Seriály o monarchiích jako Koruna vybízejí k představám o novodobých českých panovnících.

Poslední hodina monarchie v českých zemích odbila 14. listopadu 1918 před polednem. (…) Během následující republikánské éry, která zahrnuje i pomnichovskou druhou republiku nebo 40 let komunistické nadvlády, se v čele státu vystřídalo dalších deset prezidentů. O návratu k monarchii se nikdy vážně neuvažovalo, zůstala jen zbožným přáním royalistických nadšenců.

Téma králů a císařů – nejen minulých, ale i těch současných – ale nikdy nepřestalo přitahovat pozornost. Stačí připomenout divácký zájem o koprodukční seriál o císařovně Marii Terezii nebo projekt Koruna společnosti Netflix, který si získal i množství českých fanoušků. Ostatně, když se něco semele v britské královské rodině, je to zaručený tahák i pro české čtenáře.

Při sledování seriálů nebo čtení o bývalých panovnících může leckoho napadnout otázka: Co kdyby monarchie na konci první světové války nepadla? A jací by vlastně byli čeští králové?

Článek následně přibližuje životní osudy císaře Karla I., jeho syna Otty a vnuka Karla, terý je současnou hlavou rodu, (i jeho syna a následníka Ferdinanda) mluví o nich velmi pozitivně, přibližuje jejich vztah k Českým zemím a spekuluje o tom, jak by si mohli vést jakožto panovníci. Mimo jiné zmiňuje slova arcivévody Karla z nedávného rozhovoru, v němž uvádí, že jeho role během koronavirové krize coby panovníka v parlamentní monarchii by byla podobná jako u prezidenta: Myslím si, že úkol císaře by byl v této situaci tentýž: musel by dodávat naději a přispívat k soudržnosti, ale také určité disciplíně Pravděpodobně by se ovšem tohoto úkolu zhostil lépe než současný český prezident.

Celý článek si můžete přečíst zde. Těší nás, že Seznam Zprávy takový článek připravily, zejména proto, že v článku je několik odkazů na Korunu Českou, včetně přímých citací našeho Twitteru (@KorunaCeska). V závěru článu se sice píše zatím platí, že úvahy o restauraci monarchie jsou pouhým sněním. Šance, že se Habsburkům znovu otevře cesta k trůnu, je mizivá, ale díky každému článku, jako je tento, se teoretická možnost návratu k monarchii stává o něco reálnější. jak známo, šlechtici jsou extrémně vytrvalí a někteří se dokážou prosadit i v republikánských režimech. Kdo si před třiceti lety dokázal představit, že Karel Schwarzenberg bude ve finále prezidentské volby? Kdo ví, možná že za třicet let budeme podobně psát o obnovení monarchie v Zemích Koruny české.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: