Článek

Radim Špaček na ČT24 o důvěře vlády a roli prezidenta

Předseda Koruny České RNDr. Radim Špaček byl hostem pořadu Politické spektrum ČT24, který byl věnován především zhodnocení nedávného hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše.

Spolu s Radimem Špačkem diskutovali Petr Hannig, předseda strany Rozumní, a Jiří Hudeček, člen předsednictva celostátního výboru strany Levice.

K otázce, jestli si vláda Andreje Babiše zaslouží důvěru, Radim Špaček připomněl, že když vláda přišla o podporu KSČM, důvěru Poslanecké sněmovny evidentně ztratila a v této situaci bylo morální povinností premiéra, aby sám předstoupil před sněmovnu a požádal o potvrzení mandátu své vlády. Když to Andrej Babiš kvůli své zbabělosti nebyl ochoten udělat, opozici nezbylo, než pokus o hlasování o nedůvěře vyvolat sama.

Radim Špaček zhodnotil současnou vládu jako vlády národní katastrofy: Česko je na tom nejhůře, co se týče počtu zbytečných úmrtí na počet obyvatel při současné pandemii, vláda dokázala zcela rozvrátit veřejné finance, vláda a ministerstvo zdravotnictví vědomě vydávaly předpisy, o kterých věděli, že jsou protizákonné. I u kauzy Vrbětice, kde byla reakce vlády zdánlivě správná, se následně ukázalo, že naši představitelé se nedokázali domluvit s našimi nejbližšími spojenci a vyjednat jejich podporu. Z nejaktuálnějších kauz připomněl spor s Polskem o důl Turów, kde se premiér snaží o co nejrychlejší dohodu, ačkoli v našem zájmu je dohoda dobrá, nikoli rychlá. Jako pozitivum uvedl zahájení výstavby dálnice D4, ačkoli zvláštní na tom je, že výsledkem budou dva kapacitní tahy spojující Prahu s jižními Čechami, zatímco dvě hlavní korunní země (České království a Moravské markrabství) spojuje zatím stále jen dálnice D1.

Další diskuse se věnovala tomu, jestli má smysl hlasování o nedůvěře čtyři měsíce před volbami, a také obavám o to, že případným vyslovením nedůvěry by se otevřela možnost pro aktivní zasahování prezidenta Zemana. Radim Špaček potvrdil, že tato obava má racionální jádro, ale přesto bylo na místě tuto vládu odstavit, neboť škodí naší zemi jak v pandemii, tak v mezinárodních vztazích a v řadě dalších věcí. Civilizované řešení by pak bylo ustavení vlády národní shody, jak Koruna Česká , kdy do řádného termínu voleb zbývalo více než půl roku.

K závěrečnému zhodnocení úrovně české politické kultury ve srovnání s jinými evropskými zeměmi Radim Špaček uvedl, že vypovídající je už to, jaké politické kontakty máme s jinými zeměmi a kdo sem jezdí na státní návštěvy. S premiérem se jeho zahraniční političtí partneři často  odmítají bavit, prezident se neorientuje v tom, jaké jsou jeho pravomoci a ústavní postavení. Proto je na místě, aby parlament konstatoval, že Miloš Zeman není schopen zastávat svou funkci a odstavil jej z této funkce přinejmenším do doby, než se zdravotně dá natolik do pořádku, aby byl schopen svou funkci vykonávat. Což ostatně Koruna Česká navrhovala už v dubnu; začátkem června stejný názor vyjádřil už i senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost.

Rozhovor můžete zhlédnout na stránkách České televize: Politické spektrum: Hlasování o vyslovení nedůvěry vládě.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: