Článek

„Koruna pro Karla“: Vnuk českého krále dostane z Česka kopii svatováclavské koruny

Spolek pro obnovu Českého království představil 28. prosince 2020 ve svém sídle v obci Pohleď na Havlíčkobrodsku kopii svatováclavské koruny, kterou chce věnovat Karlu Habsburskému. Vnuk posledního rakouského císaře Karla I., který byl i českým a uherským králem, oslaví 11. ledna 2021 šedesátiny. Dárek pro něj nechal spolek zhotovit u turnovského šperkaře Jiřího Urbana.

Jak uvedl pro ČTK předseda spolku Jindřich Holub, který je zároveň starostou obce Pohleď a členem předsednictva Koruny České, spolek jen zaštítil širší iniciativu. Celkové náklady na výrobu repliky koruny činily 300.000,- Kč. Na její zhotovení přispěli lidé ve sbírce, kterou spolek zorganizoval. Z transparentního účtu zřízeného k tomu účelu se zaplatilo celkem 250.000,- Kč, zbývajících 50.000,- Kč bylo již uhrazeno Spolkem při složení zálohy. Tímto je umožněno případným dárcům ještě přispět. Přestože kopie koruny je již vyrobena (převzetí hotového díla se uskutečnilo 22. prosince), příspěvky pomohou s pokrytím nákladů, které spolek zatím zaplatil ze svých zdrojů. Podrobné informace o projektu najdete na stránkách spolku.

Akce Koruna pro Karla má podle Holuba připomenout to, že i pro Česko pořád existuje dědičná linie panovníků a že má své příznivce. Současná hlava habsbursko-lotrinského rodu žije v Rakousku. Na předání daru se jeho příznivci podle Holuba domlouvají s osobním pobočníkem Karla Habsburského. Asi to nebude přímo na narozeniny, uvidíme, jak to všechno dopadne, řekl.

Spolek pro obnovu Českého království sdružuje lidi, kteří se snaží vyvolat debatu o uspořádání státu. Popularita královských rodin v zemích, kde se monarchie udržela, podle spolku dokazuje, že dědičné královské rodiny s omezenými výkonnými pravomocemi jsou důstojnějšími představiteli státu než volení prezidenti. Myslíme si, že takový symbol trvalé hodnoty, který by panovník představoval i v moderní době, tomu státu chybí, uvedl Holub. Zároveň si uvědomuje, že šance na takovou změnu je v Česku mizivá. Jsme nohama na zemi, řekl.

Svatováclavská koruna je součástí českých korunovačních klenotů, s korunovačním žezlem a jablkem je uchovávaná v Korunní komoře ve svatovítské katedrále. Kopie koruny vytvořená ze sbírky spolku je stejně velká jako originál. Vytvořená byla ze stříbra a je pozlacená, zdobí ji napodobeniny kamenů ze skla.

V Pohledi, kde spolek sídlí, byla před čtyřmi lety odhalena bronzová busta rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. Ves poblíž Světlé nad Sázavou tak připomněla 100. výročí úmrtí tohoto nejdéle vládnoucího rakouského císaře. Řečníci tehdy uváděli, že jde o první nově osazený pomník Františku Josefu I. v Čechách za posledních sto let.

Zdroj: ČTK

O tématu dále psali:

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: