Článek

A co Radecký? Rozhovor s Janem Bártou

Rekonstrukce pražského Malostranského náměstí by měla být zahájena v příštím roce. Ale ani s blížícím se okamžikem zahájení úprav prostoru Malostranského náměstí není jasné, zda se na náměstí vrátí socha nejslavnějšího novodobého českého vojevůdce maršála Radeckého.

Vítězný soutěžní návrh Atelieru Hájek z roku 2014 s návratem pomníku počítal. Do patnáctého prosince je možné podepsat „Petici občanů za návrat sousoší maršála Radeckého na Malostranské náměstí“, kterou spustily malostranské občanské spolky s účastí Spolku Radecký Praha. Jeho předseda a také významný člen Koruny České Ing. Arch. Jan E. Bárta odpovídá Konzervativním novinám.

V poslední době se sochy a pomníky ve světě spíše ničí, než staví. Jak se k této problematice stavíte Vy, pane architekte?

Ano, to se děje pod různými záminkami. A právě proto máme obnovit sochu maršála Radeckého!

Jestli ve světě sebedestruktivní blázni bourají pomníky, tak já jsem pro to, aby se u nás historicky nevýznamnějším osobnostem naší zemské i národní historie naopak stavěly. Mně jde o to, abychom se na vlastní dějiny dívali jako na takové, jaké opravdu byly. Je čas zbavovat se ublíženosti a s hrdostí připomenout naše rodáky, kteří spolutvořili historii Evropy. A vojenství samozřejmě je také součástí historie, jeho zamlčováním nepodporujeme mír či humanitu, jen nevyprávíme ten příběh celý.

Celý rozhovor si můžete přečíst na webu Konzervativních novin

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: