Článek

Mše svatá k poctě bl. Karla I. Habsburského v kostele sv. Gotharda v Bubenči

V kostele sv. Gotharda v Praze-Bubenči byla v neděli 3. května slavena mše svatá ke cti posledního českého krále blahoslaveného Karla I.

Slavnostní mše svatá byla původně plánována na 29. března, u příležitosti 98. výročí císařovy smrti 1. dubna 1922, ale kvůli nouzovému stavu bylo její konání odloženo. Zároveň se o prvním květnovém víkendu měla konat tradiční Audience u císaře Karla, která musela být zrušena, a proto byla památka blahoslaveného Karla připomenuta apoň touto bohoslužbou.

Mši svatou s relikvií bl. Karla sloužil farář bubenečské farnosti Miloš Szabo. Ve svém kázání poukázal také na osobnost blahoslaveného císaře Karla jako inspirativní vzor dodržování křesťanských ctností i v situacích, kdy to není populární. Připomněl, že se snažil vždy dodržovat svou korunovační přísahu a ochraňovat své národy i když se tím sám odsoudil k vyhnanství, že byl jediným státníkem válčících mocností, který upřímně usiloval o mír, že byl prvním na světě, kdy zřídil ministerstvo sociálních věcí (v duchu sociálního učení církve) a že v momentě nevyhnutelného rozpadu říše zabránil krveprolití a umožnil svým národům rozejít se v míru.

Na YouTube kanálu bubenečské farnosti si můžete pustit videozáznam mše svaté.

O mši svaté vyšel také článek v pražské příloze novin Mladá Fronta DNES v pondělí 4. května:

V kostele sv. Gotharda v Bubenči se včera konala slavnostní mše k uctění památky posledního rakouského císaře a českého krále blahoslaveného Karla I. Habsburského, a to za přítomnosti členů historického vojenského pluku a omezeného počtu věřících. Akce se po roce konala již podruhé. Zástupci historického císařského a královského 28. pěšího pluku zvaného Pražské děti přinesli během mše na oltář ostatky Karla I. Habsburského. Vojenské pocty vzdali panovníkovi v císařských uniformách, s praporem a plukovním trubačem. Blahořečení Karla I. Habsburského, který se snažil o záchranu míru v období první světové války, se každoročně připomíná 1. dubna, v den výročí jeho úmrtí. (…)

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: