Čeští monarchisté uctili 100. výročí úmrtí posledního českého krále, blahoslaveného císaře Karla I.
1. dubna uplynulo právě 100 let od chvíle, kdy v Monté na Madeiře zemřel poslední český král, rakouský císař Karel I. Císař byl na Madeiru odklizen dohodovými mocnostmi, aby nemohl ovlivňovat politiku v nástupnických státech po rozpadu Rakouska-Uherska. Císař a král chtěl po konci svého panování žít ve svém zámku v Brandýse nad Labem, což však československá vláda nedokázala připustit. Přestože nástupnické státy slíbily na mírové konferenci poskytovat svému bývalému panovníku prostředky alespoň na základní živobytí, žádný stát tento slib nedodržel a bývalý imperátor neměl dost peněz ani na topení v domě asi 600 metrů nad mořem, ani na lékaře, když byl stižen virovým zánětem plic. Císař, který se ujal trůnu uprostřed Velké války v roce 1916 a snažil se všemi prostředky minimalizovat její hrůzy, se i na smrtelném loži modlil za všechny své národy, a to v jejich národních jazycích.
Se svou manželkou, císařovnou Zitou de Bourbon-Parma, měli osm dětí, z nichž nejstarší Otto nabídl své služby Rakousku v odporu proti hitlerovské rozpínavosti, byl však oslyšen a Rakousko vzápětí bylo připojeno k Velkoněmecké říši. Otto Habsbursko-Lotrinský byl velmi činný v evropské politice, zejména v Panevropské unii, odsloužil též několik funkčních období jako poslanec Evropského parlamentu. Současnou hlavou rodu Habsbursko-Lotrinského je jeho nejstarší syn arcivévoda Karel, který jako nejbližší žijící potomek Přemyslovců, Lucemburků a Jagellonců by byl přirozeným kandidátem na český trůn.
K uctění památky posledního rakouského císaře a českého krále, který byl za své skutky v roce 2004 blahoslaven, se sjelo na Madeiru několik desítek příslušníku Arcidomu Habsbursko-Lotrinského a stovky dalších obdivovatelů jeho života a díla. Ze Zemí Koruny české byli na Madeiře k vidění zástupci Modlitební ligy bl. Karla I., rytíři habsburského řádu sv. Jiří i monarchisté z monarchistické strany Koruna Česká a ze Spolku pro obnovu Českého království. Koruna Česká uctila našeho posledního krále kyticí s upomínkovými stuhami v barvách Českého království, Spolek pak kopií svatováclavské koruny. Oboje bylo po požehnání funchalským biskupem položeno na hrobku bl. Karla v kostele v Monté.
RNDr. Radim ŠPAČEK
Předseda
S Karlem Habsburským před sochou blahoslaveného Karla, posledního českého krále.
Stuhy na květiny nesou nápisy „Našemu poslednímu králi a císaři – blahoslavenému Karlu I.“ a „Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska)“.