Koruna Česká vyjadřuje hluboké znepokojení nad zprávami o rostoucím počtu útoků na nesunnitské obyvatelstvo v Sýrii po pádu režimu prezidenta Bašára Asada. Tyto incidenty podkopávají naděje mnoha lidí, kteří věřili, že změna režimu povede k lepší ochraně lidských práv a menšin v zemi.
I když noví představitelé syrské vlády, včetně šéfa povstalecké aliance Haját Tahrír aš-Šám (HTS) Ahmada Šary, opakovaně deklarují, že nechtějí v Sýrii omezovat svobody a práva menšin, současná situace naznačuje opak. Je nezbytné, aby tato prohlášení byla podložena konkrétními činy směřujícími k ochraně všech obyvatel Sýrie bez ohledu na jejich náboženskou či etnickou příslušnost.
S obavami sledujeme také plánované změny ve vzdělávacím systému, které by mohly negativně ovlivnit postavení náboženských menšin v zemi. I koordinátor Sekulární demokratické fronty Elian Músad uvedl, že tyto změny jsou „pokus o demolici syrské historie“ a představují „zpátečnický a rasistický přístup směrem k náboženským menšinám.
Náš stát, který po celou dobu syrského konfliktu udržoval své velvyslanectví v Damašku, obnovil činnost svého zastupitelského úřadu v Sýrii. Ministr zahraničí Jan Lipavský uvedl, že do Sýrie se vrátili techničtí pracovníci a vedoucí úseku, který se stará o záležitosti vůči USA, pro které náš stát v Sýrii funguje jako ochranná mocnost. Tato přítomnost nám umožňuje lépe monitorovat situaci a poskytovat potřebnou pomoc.
Vyzýváme proto naše státní orgány, aby se touto otázkou intenzivně zabývaly a podnikly kroky k ochraně ohrožených skupin v Sýrii. Je rovněž důležité, aby náš stát inicioval diskusi na mezinárodních fórech a spolupracoval s partnery v rámci Evropské unie na koordinaci úsilí směřujícího k ochraně lidských práv v Sýrii.
Jedině společným a rozhodným postupem můžeme přispět k tomu, aby byly naplněny naděje syrského lidu na mír, stabilitu a respektování základních práv pro všechny obyvatele bez rozdílu.