Koruna Česká oceňuje a vyjadřuje svou podporu vystoupení předsedy vlády Petra Fialy, ve kterém jasně a srozumitelně formuloval principy a priority evropské zahraniční politiky. Jeho důraz na jednotu a aktivní roli České republiky v rámci EU vnímáme jako odpovědný přístup k současným hrozbám, kterým střední a západní Evropa musí společným úsilím čelit. Rovněž vítáme jednání všech politiků napříč politickým spektrem, kteří se ztotožňují s principy obsaženými v tomto projevu.
Premiér ve svém projevu správně poukázal na dlouhodobý odklon USA od prioritního zaměření na Evropu, což je trend patrný již více než jedno desetiletí. Správně zdůraznil, že evropské státy tento posun dlouho ignorovaly a nedostatečně se staraly o vlastní bezpečnost. Náš stát však patřil k výjimce, neboť již před ruskou agresí na Ukrajinu se podařilo prosadit zvýšení výdajů na obranu na dvě procenta HDP. Premiér rovněž upozornil, že tento posun v americké politice neznamená oslabení spojenectví, ale jasný signál, že Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, ekonomiku a mezinárodní vztahy. Nedávná jednání v Mnichově jsou jednoznačným důkazem toho, že koncept vazalské závislosti EU na USA je přežitkem minulosti a Evropská unie tvořená západní a střední Evropou se této skutečnosti musí přizpůsobit a převzít plnou odpovědnost za svůj další osud. Sjednocená Evropa je ekonomicky i vojensky dostatečně silná na to, aby dokázala prosazovat své zahraničněpolitické zájmy, a jako celek rozhodně dokážeme prosadit přinejhorším důstojné podmínky pro poválečnou existenci Ukrajiny a dokončení procesu obnovy polsko-litevského kulturního okruhu. V souvislosti s aktuálním děním připomínáme, že případný mír na Ukrajině neznamená konec konfliktu. Východní oblasti nově determinované střední Evropy budou do budoucna generovat sekundární konflikty a samotné Rusko bude čelit hrozbě rozpadu a kolonizace Sibiře Čínou, jak ostatně naznačil JCKV Karel Habsbursko-Lotrinský ve svém letošním projevu.
V souvislosti s aktuální zahraničněpolitickou situací a defétistickými výroky některých konzervativců dodáváme, že Ukrajina nám už od Majdanu důvěřovala, a právě na základě příslibu naší podpory byla významná většina jejího obyvatelstva ochotna riskovat konfrontaci s Ruskem. V zájmu společné budoucnosti si nesmíme dovolit tuto důvěru zklamat. Morální povinností každého Evropana a občana zemí V4 především je zabránit opakování politiky appeasementu v jakékoliv podobě. Případné ukončení podpory Ukrajiny na základě přání cizí, byť doposud spřátelené mocnosti lze v tomto světle chápat jako naprosté selhání a de facto opakování následků Mnichovské konference v roce 1938.
Koruna Česká v této souvislostivítá zájem na posílení dosavadního potenciálu českého zbrojního průmyslu, který představuje nejen strategický bezpečnostní prvek, ale i významný ekonomický sektor, který se rovněž významně podílí na podpoře ukrajinského válečného úsilí. V době rostoucích hrozeb a avizované zásadní geopolitické situace považujeme za nezbytné, aby náš stát podporoval domácí výrobu a vývoj moderních vojenských technologií a aktivně se podílel na evropské bezpečnostní architektuře.
Rovněž považujeme za klíčové, aby česká vláda v rámci evropské politiky aktivně usilovala o revizi Zelené dohody pro Evropu (Green Dealu). Tento projekt v současné podobě přináší závažné hospodářské a sociální dopady na naše občany i průmysl. Ochrana životního prostředí musí být realizována s rozumem a v souladu s ekonomickými možnostmi jednotlivých států, nikoliv jako ideologicky motivovaný diktát, který ohrožuje konkurenceschopnost evropského hospodářství, obzvláště v takto kritické době. V souvislosti se zájmem na revizi Green Dealu dodáváme, že nejen náš stát, ale celá sjednocená Evropa by měla usilovat o důkladnou revizi také v problematice tzv. kulturních válek. Legislativní procesy vedené v zájmu zvýhodňování LGBTQ minorit nemají pouze morálně společenský dopad, ale rovněž zatěžují legislativní proces, a společně s dlouhodobými snahami o prosazovaní kvót na pracovištích zcela zbytečně a bohužel i významně oslabují ekonomický potenciál Evropské unie. Taktéž není od věci dodat, že právě prosazování woke ideologie v EU je nedílnou součástí ruského casu belli k plnohodnotnému napadení Ukrajiny. Rovněž současný zvrat v mezinárodní politice USA je motivován právě agresivním odmítnutím woke kultury a ideologicky motivovaných ekologických opatření.