Novela mediálních zákonů (zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích), o níž se bude ve třetím čtení brzo hlasovat, představuje znepokojivý příklad skrytého zdanění občanů a firem pod rouškou podpory veřejnoprávních médií. Tento návrh rozšiřuje povinnost platit koncesionářské poplatky na všechna zařízení schopná přijímat internetové vysílání, včetně počítačů, tabletů a chytrých telefonů. Z ekonomického hlediska se jedná o nepřímé zdanění internetu, které nespravedlivě dopadá nejen na domácnosti, ale i na firmy. Podle novely budou společnosti s 25 až 49 zaměstnanci platit pětinásobek poplatku, firmy do 99 zaměstnanců desetinásobek a velké podniky dokonce stonásobek. To je zvláště problematické pro firmy, kde je sledování televize nebo poslech rádia zakázáno interními předpisy. Přesto budou muset platit, což představuje ekonomickou zátěž a faktickou penalizaci za pouhé vlastnictví techniky.
V tomto smyslu je rovněž zarážející, že tento návrh přichází od vládních činitelů strany, která sama sebe deklaruje jako pravicová. Od pravicových politiků by bylo logické očekávat spíše podporu volného trhu, a nikoliv generování byrokratické a ekonomické zátěže pro malé a střední firmy, pro něž je dlouhodobý trend byrokratizace společnosti prokazatelně likvidační.
Další kontroverzí je nevyváženost a neobjektivita veřejnoprávních médií, která by měla být klíčovou podmínkou jejich financování z veřejných zdrojů. Dlouhodobě jsou veřejnoprávní televize a rozhlas kritizovány za zaujatost v politických a společenských tématech. Pokud má být takový subjekt financován z povinných poplatků, pak by se měla novela zabývat spíše vyvážeností obsahu těchto médií. Místo toho novela pouze navyšuje jejich financování.
Novela mediálního zákona by se dle našeho mínění měla zabývat spíše zajištěním obnovy objektivního přístupu k společenským tématům, a především vyváženému zastoupení všech významných názorových skupin společnosti. V souvislosti s odlivem mediálních služeb výhradně do prostředí internetu máme pochopení pro potřebu reformy financování veřejnoprávních médiích. Financování internetových služeb ČT a Českého rozhlasu lze řešit individuálním zpoplatněním internetového vysílání a nemělo by být řešeno plošným zdaněním internetu.
Proto uvítáme jakoukoliv iniciativu, která by mohla zvrátit výše popsaný stav a podpoříme jakýkoliv pozměňovací návrh, který by vedl k nápravě sporných aspektů novely mediálního zákona. Rovněž doufáme, že v probíhajícím třetím čtení budou z novely zákona vyňaty výše uvedené sporné části a že se politici do budoucna budou důsledněji zabývat vyvážeností obsahu veřejnoprávní médií. Věříme, že tomuto požadavku zákonodárci vyhoví při další obměně členů rady ČT a rady pro Rozhlasové a televizní vysílání.