Článek

Svatba princezny Gabriely

Svatba Gabriela

Dne 12. září se v Rakousku na zámku Tratzberg uskutečnila zajímavá královská svatba. Nevěstou byla česká princezna Gabriela z rodu Habsbursko-Lotrinského a ženichem Henri, princ parmský z dynastie Kapetovců. Svatba tak byla výjimečná mimo jiné i tím, že se brali dva příslušníci starých evropských panovnických rodů, což není v dnešní době tak obvyklé, jako tomu bylo ještě i v nedávné minulosti.

Gabrielle Maria Pilar Yolande Joséphine-Charlotte, císařská princezna rakouská a princezna česká a uherská a arcivévodkyně rakouská se narodila 26. března 1994 v Ženevě jako páté a nejmladší dítě arcivévody Karla Christiána (*1954), který je vnukem bl. císaře Karla I. a bratrancem současné hlavy rodu – arcivévody Karla (*1961).

Henri Luitpold Antoine Victor Marie Joseph, princ parmský se narodil 14. října 1991 v dánském Roskilde jako prapravnuk parmského vévody Roberta I. (1848-1917), jehož potomkem ve 4. generaci je rovněž i princezna Gabriela.

Vévoda Robert I. měl celkem 24 dětí, přičemž 4 z nich jsou důležití pro pochopení příbuzenských vazeb ve vztahu k popisované svatbě.

  • Robertův syn Xavier (1889-1977) se stal zakladatelem hlavní vládnoucí linie a pokračovatelem v důstojenství parmských vévodů. Jeho vnukem je princ Chales (*1970), současná hlava parmského rodu a pretendent trůnu.

  • Dcera Zita (1892-1989) se stala poslední rakouskou císařovnou jako manželka bl. Karla I. a tím tedy i babičkou současného pretendenta a hlavy rodu arcivévody Karla a prababičkou nevěsty, princezny Gabriely.

  • Syn Felix (1893-1970) se oženil s dědičkou lucemburského trůnu velkovévodkyní Charlottou (1896-1985). Jejich vnuk Henry (*1955) je současným vládnoucím lucemburským velkovévodou, přičemž jeho sestra Marie Astrid (*1954) je matkou princezny Gabriely.

  • Pravnukem dalšího syna Reného (1894-1962) je princ Henri (*1991), manžel princezny Gabriely.

Princezna Gabriela i princ Henri jsou tedy příbuzní, přičemž i sňatky obou jejich rodičů jsou příbuzenské. V obou případech se dokonce jedná o svazky dětí bratranců a sestřenic. Otec princezny Gabriely je vnukem císařovny Zity a její maminka je vnučkou prince Felixe. Otec princ Henriho je vnukem prince Reného a jeho maminka také vnučkou prince Felixe. Maminky obou novomanželů jsou tedy sestřenice.

Svatebnímu páru se 30. října 2017 narodila v Kodani dcera Victoria Antonia Marie-Astrid Lydia, princezna parmská, která je díky příbuzenským vazbám svých rodičů a prarodičů trojnásobným potomkem parmského vévody Roberta.

Popisované rodinné vazby jsou přehledně zobrazeny v následujícím příložném schématu. Novomanželskému páru přejeme hodně štěstí, zdraví, ale především naplněný osobní život pokud možno mimo dosah bulvárních medií.

Petr Nohel
autor je genealog a bývalý předseda Koruny České

Svatba Gabriela

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: