Článek

Podporu zničeným obcím na Moravě vyjádřil Ferdinand Habsburský i Lichtenštějnové

Arcivévoda Ferdinand Zvonimír Habsburský, pravnuk posledního českého krále a rakouského císaře Karla I., vyjadřuje podporu obětem zkázy na jihu Moravy. Na svém twitterovém i facebookovém účtu sdílí i odkaz na veřejnou sbírku a šiří tak do světa povědomí o přírodní katastrofě.

Kromě toho, že je prvním v pořadí následnictví trůnu po svém otci a současné hlavě rodu Karlovi, působí Ferdinand Habsburský jako úspěšný automobilový závodník, na Twitteru ho sleduje skoro 10 000 lidí, na Facebooku má přes 19 000 sledujících, a to z celého sěta. Jeho příspěvek, doplněným nápisem Myslím na tebe, Česká republiko se tak na sociálních sítích dočkal stovek sdílení a jistě přinesl i mnoho příspěvků na dobrou věc.

Ničí mě vidět zkázu způsobenou tornádem v České republice, zemi blízké mému srdci. Modlím se za všechny, vyjádřil Moravanům sounáležitost arcivévoda. Zveřejnil také odkaz na sbírku Nadace Via, určenou pro pomoc zdevastovaným obcím, a doplnil anglicky podrobný návod, jak webový formulář v českém jazyce vyplnit.

Zpráva zaujala i česká média: Článek o výzvě arcivévody Ferdinanda vyšel například na zpravodajském webu Echo24.cz (ostatně není to poprvé, co Echo zveřejnilo článek s tématikou, která se nějak dotýká naší věci). Podrobně o věci referoval také Blesk, kde vyšel článek Ferdinand Habsburský, pravnuk posledního českého krále, podpořil zdevastovanou Moravu: Ničí mě vidět zkázu v zemi blízké mému srdci!. Arcivévoda Ferdinand je tam mimo jiné představen takto:

Kdyby se dějiny ubíraly trochu jiným směrem, mohl být pohledný závodník Ferdinand Habsburský aktuálně následníkem českého trůnu. Mladík s modrou krví totiž patří do rodiny, která českým zemím vládla po celá staletí – mezi jehož předky patří mimo jiné také Marie Terezie. I to je možná důvodem, proč se i coby rakouský občan stále zajímá o dění v naší zemi. Tornádo, které ve čtvrtek v noci poničilo několik moravských vesnic, jej zasáhlo, a tak se na sociálních sítích rozhodl šířit do světa povědomí o hrozivé přírodní katastrofě v Česku.

Článek se věnuje i reakcím na sociálních sítích, zmíněn je komentář jednoho fanouška Je od vás moc hezké a laskavé, že vám záleží na Češích, na nějž Ferdinand odpověděl Samozřejmě že záleží.  a také názor početných sledujících, že by možná nebylo špatné obnovit v naší zemi monarchii.

Mnozí komentátoři si všimli také evidentního kontrastu mezi pasivitou českého prezidenta a inspirativním přístupem následníka trůnu. A sympaticky věc na svém oficiálním facebookovém profilu okomentoval mimo jiné senátor Zdeněk Hraba: Také následník českého trůnu přispívá k pomoci jižní Moravě. ?? Zkrátka Viribus Unitis – společnými silami, jak pravilo motto Františka Josefa I. ?


Jižní Morava získá pomoc i od knížecího rodu Lichtenštejnů, který je s moravskou zemí po staletí spjatý (při bouři byl poškozen mimo jiné zámek Valtice, který býval jedním z hlavních sídel rodu, po druhé světové válce byl protiprávně zkonfiskován a dnes jej český stát odmítá Lichtenštejnům navrátit).

Princ Constantin z Liechtensteina, nejmladší syn vládnoucího knížete Hanse Adama II., vydal jménem knížecího domu prohlášení k tornádu, které na Moravě smetlo životy i příbytky lidí a přineslo tolik bolesti a zármutku a svým rozsahem způsobilo šok i rodině Liechtensteinů:

„Je naprosto nepředstavitelné přijít o člena rodiny, dům, zahradu, majetek i vzpomínky během pouhých několika minut, kdy příroda obrátí svou nejhorší sílu proti člověku. Celým svým srdcem soucítím s nevinnými oběťmi této hrozivé katastrofy. Je potřeba neodkladné pomoci, zejména dětem, které jsou obyčejně zasaženy nejvíce a které se obtížně vyrovnávají s tím, co se vlastně stalo – a co v několika minutách tak zásadně změnilo jejich život. Nadace knížete z Lichtenštejna je připravena okamžitě úzce spolupracovat s kompetentními českými úřady s cílem identifikovat a podpořit udržitelné projekty se zvláštním zřetelem na potřeby dětí.“

Tisková zpráva Nadace knížete z Liechtensteina

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: