Článek

iDnes.cz: V jiné době by byl českým králem. Karel Habsbursko-Lotrinský slaví narozeniny

Také na iDnes.cz vyšel článek věnovaný narozeninám Karla Habsburského, dokonce uvedený v duchu hypotetických oslav jeho narozenin coby českého krále Karla IV.

Pokud by se české dějiny 20. století ubíraly trochu jiným směrem, konala by se dnes v Praze slavnostní vojenská přehlídka a v katedrále sv. Víta by pražský arcibiskup sloužil mši. Náš král, Karel IV., by totiž slavil šedesáté narozeniny.

Možná by u příležitosti šedesátých narozenin českého krále Karla IV. po oslavenci dokonce pražský magistrát pojmenoval i nějakou stanici metra. A den pracovního volna by motivoval všechny, aby si připili na zdraví svého panovníka. Historie však šla jiným směrem a Karel Habsbursko-Lotrinský slaví bez královských fanfár. Potomek slavných vládců se narodil 11. ledna 1961 jako nejstarší syn korunního prince Otty Habsburského a jako vnuk posledního rakouského císaře Karla I. Ten byl také českým a uherským králem.

(…)

Cesty Habsburků a českých zemí se rozešly v roce 1918. I po sto letech republiky však existují v Česku strany nebo spolky, které prosazují návrat monarchie. Díky projektu „Koruna pro Karla“ se podařilo vybrat 300 tisíc korun, za které vznikne v dílně šperkaře Jiřího Urbana kopie svatováclavské koruny jako dar ke Karlovým šedesátinám.

Karel se do Česka vrací při různých kulturních a společenských příležitostech. Před rokem vzbudil na sociálních sítích rozruch jeho syn Ferdinand: „Poprvé v Praze… a navštívil jsem úžasnou katedrálu svatého Víta. Nějaká doporučení na další místo?“ napsal na Instagram. Dostal sadu doporučení od okamžité korunovace po tip na nejlepší pivo ve městě.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/karel-habsbursky-monarchie-kral.A210110_202206_domaci_nea (je možné číst po zaplacení předplatného iDnes Premium – na jeden měsíc za symbolický poplatek 1 Kč)

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: