Článek

CNN Prima News: Kdyby byl českým králem, nazýval by se Karel IV. Jak žije dědic habsburských císařů?

Na zpravodajském portále CNN Prima News vyšel článek připomínající 60. narozeniny arcivévody Karla Habsburského, přibližující jeho život, rodinu a historii panovnického rodu.

Kdyby se historie vyvinula jinak, mohl být nejen císařem Rakousko-Uherska, ale i českým králem. Dnes dědic císařů z dynastie Habsburků Karel působí především v zemi našich jižních sousedů, ale v jiné formě než jeho předci. Prošel rakouskou politikou, je mediálním magnátem a předsedal i organizaci na ochranu kulturních památek. V pondělí 11. ledna Karel Habsbursko-Lotrinský oslaví životní jubileum – 60. narozeniny.

Přestože proti řadě svých předchůdců již nemá panovnickou moc, Karel Habsbursko-Lotrinský se ve světě neztratil. (…) V Rakousku podle tzv. habsburského zákona nemůže užívat žádný ze svých platných šlechtických či panovnických titulů. Přesto je často oslovován jako arcivévoda, přičemž bývalý papež Benedikt XVI. jej při audienci přímo takto označil.

Za zmínku také stojí, že v případě, že by se stal českým králem, by byl znám jako Karel IV. V české historii je sice takto znám jeden z nejslavnějších a nejoblíbenějších panovníků z rodu Lucemburků. Pro něj se však toto označení vžilo kvůli tomu, že byl čtvrtým císařem tohoto jména ve Svaté říši římské. Coby český král byl „pouze“ Karel I.

 Celý článek čtěte na CNN Prima News

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: