Park Marie Terezie na pražských Hradčanech má ode dneška novou dominantu: Byla zde odhalena socha české královny a rakouské císařovny Marie Terezie. Tato jediná vládnoucí žena v čele našeho státu se tak dočkala vůbec první sochy v Českých zemích; zástupci Prahy 6 ji slavnostně odhalili u příležitosti 280. výročí jejího nástupu na trůn.
Marie Terezie byla jedinou vládnoucí ženou na českém trůnu a na svou dobu poměrně moderní panovnicí. Jsem proto rád, že jsme projekt dotáhli do cíle a můžeme ji konečně široké veřejnosti připomenout jako pozoruhodnou osobnost a významnou historickou postavu,
řekl místostarosta pro kulturu Jan Lacina, který myšlenku postavení pomníku ve vedení městské části Praha 6 dlouhodobě prosazoval už dříve připomněl, že stavba pomníku Marie Terezie má podporu Koruny České a mnoha významných historiků. Koruna Česká v únoru 2019 (v reakci na petici občanů proti stavbě pomníku) zaslala otevřený dopis starostovi Prahy 6 na podporu zbudování pomníku.
První myšlenka na stavbu sochy Marie Terezie vznikla roku 2013. Po dokončení tunelového komplexu Blanka bylo připraveno místo na stavbu pomníku a 13. května 2017, v den 300. výročí narození Marie Terezie byl slavnostně položen základní kámen pomníku a rok na to byl nově vzniklý park pojmenován jako park Marie Terezie.
Marie Terezie vládla v poměrně turbulentních časech. Pragmatická sankce vydaná jejím otcem ji sice určila jako následnici všech rakouských držav, svůj trůn ale musela obhájit, obrazně řečeno, s mečem v ruce. Našim zemím přinesla společně se svým synem spoustu nového a dobrého. Z jejích reforem vlastně žijeme dodnes. I proto jsme pro uvedení jejího pomníku vybrali originální a inovativní řešení a já jsem rád, že v Praze 6 bude zajímavé umělecké dílo – skutečná pocta panovnici, která české země přiblížila modernímu světu,
uvádí k symbolickému významu odhalení sochy, k němuž dochází přesně 280 let od okamžiku, kdy se Marie Terezie ujala vlády nad habsburskou říší, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.
Za návrhem pomníku stojí sochař Jan Kovářík a architekt Jan Proksa, společně zvolili bílou siluetu vladařky bez tváře. Chtěli jsme vyzdvihnout čirou esenci toho, co je spojováno s velkou panovnicí: vznešená přítomnost, vysoké postavení a závažné společenské poslání. To vše v přísně tvarově redukovaném, avšak výstižném pojetí. Věřím, že jsme dosáhli nadčasového archetypu, který je schopen promlouvat k lidem v širších souvislostech,“
přibližuje autorský záměr Jan Kovářík. Se zájmem prý sleduje, jak si veřejnost dílo postupně přivlastňuje, byť se s ním doposud seznámila jen z modelů. Děje se tak podle něj prostřednictvím označení, kterých se socha zatím dočkala: řeč je o „šachové figurce“ nebo „Člověče, nezlob se!“ s odkazem na známou deskovou hru. Osobnost Marie Terezie si můžeme představovat jako pomyslnou figurku v politické hře tehdejší Evropy. Pomník tím získává edukativní rozměr, nutí lidi uvažovat, zamyslet se a třeba i zapátrat, kdo Marie Terezie byla, co za svého života učinila a jak ve skutečnosti vypadala“
nabízí Kovářík vícevrstevnatý pohled na dílo, s nímž se nyní návštěvníci parku Marie Terezie budou setkávat.
Vznik sochy a její odhalení sledovali i potomci Marie Terezie hrabě a hraběnka Arco-Zinneberg a poslali občanům krátký vzkaz a pozdravy. Hraběnka Marie Beatrix Arco-Zinneberg, rozená arcivévodkyně Rakouská-d’Este je česká princezna a vnučka posledního českého krále Karla I. Oba manželé žijí částečně ve Vysokém Chlumci na Sedlčansku, kde se zapojili do společenského života a stali se hlavními iniciátory založení nadačního fondu Patronát Sedlčansko, který se zaměřuje na opravu kulturních památek a podporu lidových tradic a kulturního dědictví Sedlčanska v duchu křesťanských hodnot.
Více:
Praha6.cz: PRAHA 6 ODHALILA POMNÍK MARIE TEREZIE. K VIDĚNÍ JE I DIGITÁLNĚ
České noviny: Zástupci Prahy 6 odhalili první sochu Marie Terezie v Česku
ČT24: Marie Terezie, nezlob se. V Praze odhalili první tuzemskou sochu jediné panovnice na českém trůně