Článek

37 % Rumunů pro návrat monarchie

Nedávný průzkum veřejného mínění v Rumunsku ukázal, že téměř dvě pětiny obyvatel by si přály uspořádat referendum o změně státního zřízení z republiky na konstituční monarchii.

Podle průzkumu, který se uskutečnil ve dnech 12.–17. prosince 2019 na vzorku 1067 respondentů, by 37 % Rumunských občanů uvítalo návrat monarchie prostřednictvím referenda o změně státního zřízení, zatímco 47 % respondentů je proti uspořádání takového referenda.

Podle další položené otázky by 35 % respondentů považovalo Rumunsko pod vládou krále za dobrou věc, zatímco 41 % za špatnou a zbylých 24 % nemá jasný názor.

Nepotvrdily se tak předpovědi, že po smrti posledního rumunského krále Michala I. v prosinci 2017 monarchistický proud v Rumunsku postupně vymizí. Naopak, podpora obnovení monarchie v posledních letech rozhodně neklesá – pro srovnání, aktuální průzkum přinesl,  pokud jde o podporu vypsání referenda ke změně státního zřízení, prakticky stejné výsledky jako průzkum uskutečněný před dvěma lety, kdy smrt krále Michaela přinesla vlnu zájmu o královskou rodinu a monarchii. A z dlouhodobém měřítku podpora monarchie v Rumunsku roste: podle průzkumu z roku 2013 byla ještě podpora obnovení monarchie v případném referendu pouhých 27 %.

Král Michal vládl v letech 1927-30 a 1940-47 a po návratu z exilu po pádu komunistického režimu byl nesmírně respektovanou osobností. Ale také jeho dcera, správkyně koruny Margarita je velmi aktivní, a královská Rodina je tak i nadále výraznou součástí veřejného života Rumunska. Více se o ní můžete dočíst na oficiálním webu královské rodiny Familiaregala.ro.

Zdroj: Romania TV, Stiripesurse.ro

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: