Článek

Tak, a už nemáme nadstranického prezidenta

Prezident republiky Miloš Zeman začal obrážet sjezdy politických stran. Už byl u sociálních demokratů a v uplynulém víkendu navštívil sjezd zemanovců, strany, která nese jeho jméno. Pokud ještě promluví na sjezdu KSČM, bude jasné, že Hrad má zájem řídit celou českou levici.

Asi by bylo výhodné, kdyby se české politické strany s podobným programem dokázaly sjednotit a prosazovat svou politiku společně. Skončilo by tak období patu, kdy jsou jednotlivé parlamentní strany zabetonovány ve svých mocenských pozicích a nedokážou se shodnout ani na tom, jaký den v týdnu právě máme.  Ale musí je sjednocovat zrovna prezident? A musí je sjednocovat tak, že bude řečnit na jejich sjezdech?

Miloš Zeman jako první z českých prezidentů otevřeně opustil doktrínu nadstranického prezidenta. Přestal být hlavou státu pro ty, kteří mu v prezidentských volbách nedali svůj hlas. Velice se obávám, že to je začátek konce demokracie v naší zemi. Nepopírám, že se Zeman dostal na hrad demokraticky, i když nepochybně manipuloval voliči mírně řečeno flexibilním přístupem k pravdivosti svých argumentů. Jenže stejně demokraticky se dostali svého času k moci i Adolf Hitler a Klement Gottwald.

Vítězslav Dittrich

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: