Článek

Roman Joch o přednostech monarchie

V časopise Reflex vyšel rozhovor s politologem Romanem Jochem na téma možnosti obnovy monarchie v Českých zemích.

Joch v úvodu uznává, že obnova monarchie se v současné době nezdá příliš reálná, protože zatím je u nás pro-monarchistický sentiment slabý a menšinový, ale následně sám vysvětluje některé výhody monarchie oproti republice, jako je například nestrannost a tudíž schopnost sjednocovat společnost.

Za vhodné kandidáty na český trůn považuje Habsbursko-Lotrinskou dynastii jako přímé potomky našich posledních králů. Rozbití monarchie a nastolení republiky v roce 1918 bylo podle něj chybou.

Československá republika – vzhledem k okolnostem, době a poměrům – nebyla špatným státem, ale čím dále tím více si myslím, že taky nebyla tím nejlepším řešením. Z pohledu na uplynulých sto let vyvozuji, že v roce 1918 se monarchie neměla rozbít, nýbrž federalizovat a lépe konstitucionalizovat. A Češi se v ní mohli a měli spolupodílet na vládě.

I v dnešní době mají podle Romana Jocha monarchie v Evropě význam pro budoucnost:

Ano, a naprosto. Jen se podívejme, jak dobře svým občanům slouží – v Británii a Španělsku; Nizozemí, Belgii a Lucembursku; Dánsku, Švédsku a Norsku; ale i v Monaku a Lichtenštejnsku. Představují pro své obyvatele zdroj jednoty a loajality v jinak ideově fragmentované a radikálně pluralitní postmoderní evropské společnosti.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: