Článek

Ondřej Neff – Koho vlastně zrušit

Herec Tomáš Hanák se nechal slyšet, že by bylo dobře zrušit český národ a nechat jen Jágra jako symbolického zástupce národa kdysi existujícího. Hned mě napadlo, zdali by nebylo schůdnější zrušit Tomáše Hanáka a nechat český národ na pokoji. Nicméně jsem věc nepustil z hlavy a dále o ní přemýšlel. Navrhuje absolutní změnu systému a vyznal se ze sympatie k monarchiím. Líbí se mu v Holandsku a v Británii a rád by tedy viděl korunovanou hlavu u nás, jenom neví, kdo by to měl být.

Taky nevím, kdo by to měl být. A shodně s ním mám slabost pro monarchie a také si myslím, že královský dvůr je lepší a efektivnější národní reprezentace než fotbalová jedenáctka. V klenbě národní stavby je taková národní královská rodina něco jako svorník. Drží stavbu pohromadě. Kdybychom tak měli našeho národního panovníka! Třeba by se podařilo z nějaké přemyslovské tkáně vyklonovat následníka trůnu. Třeba se najdou láptě Přemysla Oráče, ty někdo ukradl a možná jsou někde schované a v nich by mohl být pozůstatek DNA našeho praotce. Takový národní panovník by pak měl být uveden zpátky na Vyšehrad, aby se necítil cize.

Jak je to tedy s národními panovnickými rody v Evropě? Zde je monarchií dvanáct, když budeme počítat Andorru, Monako, Vatikán, Lucembursko a Lichtenštejnsko. Těch pořádných monarchií, s územím jak se patří velkým, je sedm, Belgie, Dánsko, Nizozemsko, Norsko, Španělsko, Švédsko a Británie. Bylo by pěkné se k nim přiřadit. Po převratu k tomu měli blízko Rumuni. Jejich dvaadevadesátiletý král Michal I. se vrátil do vlasti a usadil se na rodinném sídle, které se pěkně jmenuje – Peleš. Rumunští monarchisté to mají lepší než ti naši – král tu je, byť stařičký, stačí jen ukázat prstem. Jak bychom se zachovali my, kdybychom měli, dejme tomu v Českém Krumlově, potenciálního českého panovníka?

Českého panovníka. On ten rumunský panovník je Hohenzollern. Zdalipak bychom snesli panovníka habsburského? Ostatně i ta skvělá Alžběta II., které můžeme pogratulovat k vítězství jejího koně v Ascotu (stalo se to poprvé, kdy kůň z královské stáje vyhrál), je sice z rodu Windsorského, ale to je tak trochu podfuk. Rod je ve skutečnosti Sachsen-Coburg-Gotha a na Windsor ho nechal změnit Jiří V. na konci první světové války, aby to neznělo tak protivně německy. Ostatně ze stejného německého rodu pocházejí i králové belgičtí. Dánská konstituční monarchie se opírá o rod HolsteinSonderburg-Gücksburger, kdežto dánská královská rodina náleží k větvi Schleswig-Holstein-SonderburgGlücksburg, stejně jako rodina norská. Ve Španělsku nemají německého panovníka. Ano, Juan Carlos I. je Bourbon. Švédsko je hrdé na svého krále. Jeho předkové neveslovali na vikingských drakenech. Zakladatelem současné švédské dynastie byl synek krejčího ve francouzském Pau, který se vypracoval na Napoleonova maršála a usadil se na švédském a tehdy ještě norském trůnu. Takže cizinec.

Třeba taky půjdeme touhle cestou. Taky budeme mít korunovanou hlavu cizího původu.

Co byste říkali třeba Japonci?

LN, 24.6.2013

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: