Článek

Stížnost na volby: Započetla volební komise nesprávně hlas pro krále?

Podle zpráv několika médií vznesl stížnost na volby muž, který použil v prezidentské volbě královský hlasovací lístek pro Karla Habsburského (který také Koruna Česká ve svém prohlášení doporučila k vyjádření protestu proti prezidentské volbě). To by podle zákona mělo být započteno jako neplatný hlas, ale v jeho volebním okrsku přitom žádný neplatný hlas zaznamenán nebyl.

Na Nejvyšší správní soud (NSS) se obrátil volič, který podle svých slov vhodil při prezidentských volbách do urny lístek pro Karla Habsburského, komise v jeho okrsku ale neeviduje žádný neplatný hlas. Domáhal se přepočítání hlasů nebo zopakování hlasování v okrsku. Soud jeho stížnost odmítl jako předčasnou, volby lze zpochybnit až po zveřejnění výsledků ve Sbírce zákonů.

Předseda volebního senátu Tomáš Langášek v pondělí řekl, že první volební podněty už k soudu přicházejí, ačkoliv lhůta pro jejich podávání ještě nezačala.

Pisatel jednoho z podnětů byl v prvním kole přímé volby prezidenta volit v jednom z okrsků v Praze 1. Tvrdí, že do oficiální úřední obálky a následně do urny dal vlastnoručně vyrobený hlasovací lístek se jménem Karla Habsbursko-Lotrinského. Na lístku jej označil za „krále českého a císaře rakouského, právoplatného dědice českého trůnu“.

Podle Českého statistického úřadu komise v okrsku eviduje 587 odevzdaných obálek a stejný počet platných hlasů. Podle muže to znamená, že komise jeho hlas protiprávně připočetla některému z oficiálních kandidátů.

Více:
Echo24.cz: Muž prý volil Habsburka, komise ale neeviduje žádný neplatný hlas
Týden.cz: Údajně hlasoval pro Habsburka, všechny lístky byly platné

 

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: