Článek

Nepodceňujme svatbu Williama. Posílí díky ní Přemyslovci, tvrdí monarchista

Podle zástupce monarchistické strany stojí páteční svatba britského prince Williama za pozornost i v Česku. Sem se podle něho navíc prý v budoucnu vrátí parlamentní monarchie. Tedy stejný typ zřízení, jaký funguje právě ve Velké Británii.

Už za dva dny si řeknou své ano britský princ William a "dívka z lidu", Kate Middletonová. Obřad bude významný nejen pro budoucí vývoj Británie, ale i pro tuzemsko. Myslí si to alespoň místopředseda Monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska Petr Nohel. 

Ten připomíná, že princ William je potomkem rodu Přemyslovců, který stál u zrodu českých zemí. Právě manželským slibem, který William a Kate v pátek složí, se tak zvyšuje šance, že se Přemyslovci dočkají dalšího generace.

Svatba jako PR monarchie

„Pro nás má svatba dva důležité aspekty. Jednak monarchisticko-marketingový, propaguje totiž monarchii samotnou. Druhá věc je ta, že princ William je potomkem Přemyslovců, což je pro nás zajímavé, sledovat jejich potomky i na jiných evropských trůnech. Důležité je, že se žení, dožíváme se potenciálu další panovnické generace Přemyslovců," upozornil Nohel v rozhovoru s moderátorem Frekvence 1 Lubošem Xaverem Veselým.

V něm také zmínil, že hlavním cílem fungování jeho strany je restaurace české monarchie. Byl dokonce ochoten se s moderátorem vsadit, že právě toto státní zřízení u nás republiku vystřídá.

Monarchie bude. Jde o to kdy

"Vsadil bych si na to všechno, otázka je, na jaký rok by byl vypsán konkurs. Jestli to bude za rok, za tři sta let, to vám nikdo nepoví, ale určitě bude," fandí znovuobnovení tuzemské monarchie Nohel. Pokud by k restauraci monarchistického zřízení došlo, pro běžné občany by se ale prý nic zásadního nezměnilo. V čele státu by stál panovník, tedy král, parlament by však zůstal zachován.

Inspirace z Británie

"Jsme příznivci parlamentní monarchie, vedeme pouze diskuzi o tom, že by byl reformován Senát," vysvětlil člen Monarchistické strany.

Celý rozhovor s Petrem Nohelem si můžete v pořadu Pressklub na Frekvenci 1 poslechnout už tento víkend.

Odkaz na článek: http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/195490.aspx

Autor: jas (Parlamentní listy)

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: