Článek

Konzervativní noviny: Mocnář má občany chránit před politiky

Konzervativní noviny přinesly rozhovor s arcivévodou Jiřím Habsbursko-Lotrinským, který přednášel na Karlově univerzitě o střední Evropě a Evropské unii.

Žijete v Maďarsku, které je v EU takovou černou ovcí. Oprávněně?

Ne, ne. Jelikož v Maďarsku žiju, sleduji vždy naprosto fascinovaně, co se v zahraničí o Maďarsku píše. To asi není ta země, kde žiju. Jistě, nikdo a nic není bez chyby. Ale Orban je někdo s jasnou politickou linií. S tou linií má velký úspěch. Takový, jaký mu můžou politici v celé Evropě jenom závidět. To jsme viděli i nyní při eurovolbách. Ekonomicky se Maďarsku vede. Přichází hodně zahraničních investorů. Hraje aktivní roli ve visegradské skupině. A musím říct, že jsem hrdý, že Maďarsko má ústavu, kde je místo pro Boha, pro rodinu a pro ochranu života.

Jak byste komentoval situaci v Rakousku, kde padla vláda?

Musím říct, že mě šokovalo, co se v posledních dnech stalo. A musím říct, že často myslím na císaře Františka Josefa, který často říkal, že hlavní úlohou mocnáře je chránit občany před politiky. To nám teď chybí. Udělat takový cirkus! V této chvíli, kdy se jedná o budoucím uspořádání Evropské unie… Příští měsíce jsou absolutně zásadní pro podobu Evropy na dalších pět let a parlament vládu shodí a Rakousko fakticky z těch jednání vyřadí. Oni zjevně nejsou schopni dohlédnout následků svého konání. Považuji to za velmi nezodpovědné.  Sebastian Kurz, když nyní není kancléřem, má čas připravit volební kampaň a já jsem si jistý, že z voleb vyjde ještě silnější, než předtím.

Celý rozhovor: Konzervativní noviny

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: