Článek

Otevřený dopis předsedy KČ premiérovi Katalánska

Vážený pane premiére,

v souvislosti s aktuálním vyhlášením katalánské nezávislosti mi dovolte, abych se na Vás obrátil jako předseda Koruny České, monarchické strany, která usiluje o obnovu monarchie v dnešní České republice.

Zatímco hrdé sebeuvědomění historických regionů považujeme za zcela správné, princip národních států nám připadá zastaralý a poněkud přežitý. I u nás usilujeme o obnovení zemského zřízení pro Království české, Markrabství moravské a Vévodství slezské, ze kterých se naše země skládá, ale i nikoliv o jejich státní samostatnost. Jsme proti separatismu a zejména nacionalismu, jehož ničivé důsledky jsme v minulém století znatelně pocítili.

Vážený pane premiére, zcela chápu, že najít za těchto okolností ve Vaší situaci vyvážené řešení je obtížné, přesto mi dovolte, obrátit se na Vás s určitým doporučením. To, co podle mého názoru podporuje neklid ve Vašem regionu, je představa Katalánska jako republiky. Pokud by k legálnímu osamostatnění Vaší země opravdu došlo, jsem přesvědčen, že ke zklidnění situace by velmi pomohlo, kdyby v jejím čele stál legitimní panovník. Ostatně historicky se na Pyrenejském poloostrově republiky příliš neosvědčily…

Jako první možnost se přirozeně nabízí personální unie se španělskými králi, druhou možností je pak některá z dalších linií bourbonské dynastie. Pokud byste uvažovali o té druhé, doporučil bych Vám oslovit Jeho Výsost Louise Alfonse, vévodu z Anjou (*1974), který je hlavou rodu Bourbonů a celého rozrodu Kapetovců. Jeho právo na dědictví francouzských a španělských korunních nároků je tak zcela zřejmé.

Vážený pane premiére, přeji Vám mnoho štěstí při řešení současné situace a přeji občanům Katalánska i Španělska její poklidné řešení. Nevzdávejte se, prosím, pro dobro mírového soužití toho nejcennějšího, co máte – královské koruny.

S přáním všeho dobrého

Petr Nohel, v. r.

Praha 28. října L. P. 2017

{phocadownload view=file|id=134}

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: