Článek

Karl von Habsburg: Klaus je příliš národní

Karl von Habsburg, hlava habsburského rodu, vylíčil Lidovým novinám, jak po smrti Otty von Habsburga začala v rodině nová éra. Zmínil se i o Václavu Klausovi, který podle něj klade příliš velký důraz na národní stát.

LN Jaký vztah máte vlastně k Česku? Kolikrát jste ho navštívil? 
Příležitost navštívit Česko jsem měl často, a to i se svým otcem. V Česku je možné stále víc pozorovat, jak posilují nejen tradice, ale i jejich pěstování. Stejné je to i při uvědomování si toho, že jde o samotné centrum Evropy. Česko je důležitý element střední Evropy, a proto mi zvláště leží na srdci.

LN Váš otec i vy sám jste se hodně angažovali v Panevropském hnutí. Jste spokojený se současným stavem evropské integrace? Nemůže například dnešní měnová krize zastínit úspěchy posledních let? 
V Panevropské unii bereme evropské sjednocení nejen jako spojení států, nýbrž i jako projekt s obsahem zakládajícím se na evropské kultuře. V ní jsou křesťanské hodnoty stejně důležitým pilířem jako myšlenka nadnárodního uspořádání. Pokud by se upozadily tyto pilíře, pak zavládne čistá technokracie a byrokracie. Dnes zažíváme mnohem více krizi politickou než měnovou. Měnová krize je následkem politické. Politika žije v iluzi, že je možné rozmnožením peněz dosáhnout blahobytu. Když politika ani banky neručí za dluhy, potom je obecné blaho jako politická kategorie vytlačeno. Bez obecného blaha jako politické orientace ale nemůže společnost fungovat. Tato krize není jen ohrožením pro evropské sjednocení, je nebezpečím i pro národní stát.

LN Pokud jde o integraci, co si myslíte o názorech českého prezidenta Václava Klause? 
Jeho analytické schopnosti na mě opakovaně dělají dojem, ale jinak je u něj z mého pohledu příliš silně zastoupen element národního státu.

LN I rakouští novináři se vícekrát ptali, jestli si umíte představit, že byste byl císařem. Jako Čech musím nezbytně podotknout: umíte si představit, že byste byl český král, ať už korunovaný, nebo nekorunovaný? 
Touto otázkou jsem se ještě nikdy nezabýval.

Celý rozhovor s vnukem posledního rakouského císaře si přečtěte ve čtvrtečním vydání LN.

Jméno mu poškodil skandál

Do čela habsburskolotrinského rodu se Karl von Habsburg postavil již před několika lety. Ale až po smrti svého otce Otty letos v červenci naplno převzal odpovědnost za někdejší panovnický rod, který má několik set členů.

ČTĚTE VÍCE: Zemřel syn posledního císaře Otto von Habsburg

Karl von Habsburg (50) se narodil v bavorském městě Starnberg. Do Rakouska se poprvé dostal v roce 1968, krátce předtím byl pro část rodiny zrušen zákaz, jenž příjezd zapovídal. Jeho otcem byl Otto von Habsburg, syn posledního rakouského císaře Karla I. 

Mladý Karl von Habsburg studoval na univerzitě v Salcburku nejprvepráva, pak mimo jiné filozofii. Vzhledem k rodinné tradici se pustil i do veřejného života. Jak sám připouští, příslušnost k Habsburkům ho k politice předurčuje.

Karl von Habsburg se angažuje v Panevropském hnutí. Od 80. let je prezidentem jeho rakouské odnože. V politice spolupracoval s rakouskými lidovci. V letech 1996 až 1999 byl členem Evropského parlamentu. Jeho pověst poškodil skandál s nejasnými finančními toky pro Panevropské hnutí i jeho předvolební kampaň. 

Vedle své jiné činnosti se věnuje také ochraně kulturního dědictví. Karl von Habsburg má se svou manželkou Franceskou celkem tři děti: Eleonoru Jelenu, Ferdinanda Zvonimira a Glorii Marii Bogdanu.

 

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sdílejte článek: