V pondělí 17. června byla v předpolí Písecké brány v Praze odhalena fontána ve tvaru vějíře na počest hraběnky Žofie Chotkové, vévodkyniě z Hohenbergu, manželky následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, která byla spolu s ním zavražděna roku 1914 v Sarajevu.
Plastika ve tvaru obrovského vějíře, dílo akademické sochařky Martiny Hozové a spoluautora Jana Paclíka, je připomínkou jak našich, tak i světových dějin a zejména oslavou osobnosti české šlechtičny Žofie Chotkové, ženy ze šlechtického rodu Chotků, který se zásadním způsobem zapsal do historie hospodářského rozvoje Českých zemí a jenž je významně spojen právě s Prahou. Pomník je umístěn v předpolí Písecké brány v Praze 6, na pomezí historického centra a v těsné blízkosti Pražského hradu a také Chotkových sadů, vybudovaných nejvyšším purkrabím Království českého, Karlem Chotkem, dědečkem Žofie Chotkové.
Dílo odhalili mimo jiné zástupci magistrátu a Prahy 6, atmosféra odhalení vějíře měla přítomné přenést do období přelomu 19. a 20. století (přítomny byly dámy v dobových kostýmech, zájemci se mohli svézt v parní lokomobile, kterou používal František Ferdinand d´Este). Do konce července bude na místě k vidění venkovní výstava o životě hraběnky Chotkové a její rodině.
Doufejme, že se ve veřejném prostoru nejen v Praze dočkáme více takových připomínek monarchie a napomůže to odbourání mýtu, že za vlády Habsburků jsme „tři sta let trpěli“.